Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
King Richard

King Richard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
House of Wax

House of Wax

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dreams on Fire

Dreams on Fire

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Annette

Annette

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
French Exit

French Exit

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Thing

The Thing

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Hourglass Sanatorium

The Hourglass Sanatorium

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Possession

Possession

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Anguish

Anguish

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A New Love in Tokyo

A New Love in Tokyo

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Belly

Belly

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Grosse Pointe Blank

Grosse Pointe Blank

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hugo

Hugo

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Spencer

Spencer

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Killing of Two Lovers

The Killing of Two Lovers

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Encanto

Encanto

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry