Sort by

Ryan has logged 47 entries for films during November 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Wild Hare

A Wild Hare

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Drive

Drive

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ani*Kuri15

Ani*Kuri15

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Home/Alone

Home/Alone

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cobain: Montage of Heck

Cobain: Montage of Heck

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Amputee

The Amputee

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spectre

Spectre

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kustom Kar Kommandos

Kustom Kar Kommandos

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Wold Shadow

The Wold Shadow

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Night Music

Night Music

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Garden of Earthly Delights

The Garden of Earthly Delights

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Leisure Class

The Leisure Class

2015
×
Read the review Edit this entry  
05
Room 8

Room 8

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mothlight

Mothlight

1963
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
If 6 Was 9

If 6 Was 9

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Andy Warhol Screen Tests

Andy Warhol Screen Tests

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mothlight

Mothlight

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Geography of the Body

The Geography of the Body

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Film Is. 7-12

Film Is. 7-12

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Film Is. 1-6

Film Is. 1-6

1998
×
★½
Read the review Edit this entry