Ryan has logged 48 entries for films during January 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Screw

Screw

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
James White

James White

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
45 Years

45 Years

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Out 1

Out 1

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Forbidden Room

The Forbidden Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Battle of Brazil: A Video History

The Battle of Brazil: A Video History

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Room

Room

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Coraline

Coraline

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Big Short

The Big Short

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry