RSS feed for Honor
  • Reality Bites

    Reality Bites

    ★★★

    I never thought Ethan Hawke was hot until this movie and I heard him sing. I don’t think it’s a GOOD voice but it is a throw-my-20’s-away-to-fix-you-and-save-you-and-be-the-only-one-to-understand-your-tortured-soul voice.

  • The Artist

    The Artist

    ★★★½

    Jean Dujardin’s downfall was just too unrealistic considering how hot he is but I did love how much  of a pure psychopath Peppy Miller was.
    That’s my kind of romance :)

  • The Cable Guy

    The Cable Guy

    ★★★½

    People will try to convince you that it wasn’t, but really this movie was fine!!

  • High-Rise

    High-Rise

    ★½

    All I wanted was a nice fun movie WHAT IS HAPPENINGGGGGGGG😭

  • Vertigo

    Vertigo

    ★★★★½

    I got very high just as we started the movie and boy do I recommend that bc this movie is WILDDDDDDDDDDDDDDDYALL

  • Isn't It Romantic

    Isn't It Romantic

    ★★★½

    Unfortunately, this is my dream!!!!!

  • Die Hard 2

    Die Hard 2

    ★★★

    If you watch this with the perspective that John McClain is a maniacal serial murderer posing as an NYPD cop it becomes a terrifying horror adventure.

    https://images.app.goo.gl/E5condUf74o2u11a8

  • Stardust

    Stardust

    ★★★½

    One of Bobby’s most fun performances to watch.  How’s he always so cute???

  • The Platform

    The Platform

    ★★

    The flying poop in the face was worth it.

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

    Tag yourself I am the hyena.

  • Sister Act 2: Back in the Habit

    Sister Act 2: Back in the Habit

    ★★★★

    If you ever forget what a power house of talent Lauryn Hill /Whoopi are pls rewatch this movie that is too good for a sequel but also so fun and yes I cried what’s the big deal!!!!

  • Sister Act

    Sister Act

    ★★★½

    God, Harvey Keitel is an incredible villain to Whoopi’s undercover action star.