Matt has logged 159 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Arbor

The Arbor

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
There's No Business Like Show Business

There's No Business Like Show Business

1954
×
Read the review Edit this entry  
29
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Another Thin Man

Another Thin Man

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Calvary

Calvary

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mary Pickford: The Muse of the Movies

Mary Pickford: The Muse of the Movies

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sundays and Cybele

Sundays and Cybele

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Locke

Locke

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
In a World...

In a World...

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Man of the World

Man of the World

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Get Carter

Get Carter

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Stir Crazy

Stir Crazy

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Orgazmo

Orgazmo

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Street Angel

Street Angel

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lemmy

Lemmy

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Ida

Ida

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Congress

The Congress

2013
×
★★★★
Edit this entry  
14
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Ref

The Ref

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★
Edit this entry  
08
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Party

The Party

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★
Edit this entry  
06
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★½
Edit this entry  
06
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★
Edit this entry  
06
Les Vampires

Les Vampires

1915
×
★★★★
Edit this entry  
05
Grown-Ups

Grown-Ups

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★½
Edit this entry  
04
I Love You Again

I Love You Again

1940
×
★★★½
Edit this entry  
03
Happy Endings

Happy Endings

2005
×
★★★½
Edit this entry  
02
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★
Edit this entry  
02
Anna Christie

Anna Christie

1930
×
★★½
Edit this entry  
01
Jour de Fête

Jour de Fête

1949
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Platinum Blonde

Platinum Blonde

1931
×
★★★½
Edit this entry  
30
Confessions

Confessions

2010
×
★★★★
Edit this entry  
29
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Babette's Feast

Babette's Feast

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry