Sort by

nadija has logged 224 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Slumberland

Slumberland

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
My Father's Dragon

My Father's Dragon

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bambi

Bambi

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Not Okay

Not Okay

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Causeway

Causeway

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Yang Patah Tumbuh, Yang Hilang Berganti

Yang Patah Tumbuh, Yang Hilang Berganti

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Little Nicholas

Little Nicholas

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Good Nurse

The Good Nurse

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sick of Myself

Sick of Myself

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Girl Picture

Girl Picture

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lunana: A Yak in the Classroom

Lunana: A Yak in the Classroom

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
20th Century Girl

20th Century Girl

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
One Fine Morning

One Fine Morning

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Our Friend

Our Friend

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Entergalactic

Entergalactic

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Sea Beast

The Sea Beast

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Missing Home

Missing Home

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Joni's Promise

Joni's Promise

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Barbie: Princess Charm School

Barbie: Princess Charm School

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry