Sort by

Nathan has logged 326 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
LEGO Star Wars Holiday Special

LEGO Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
American History X

American History X

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Detour

Detour

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Twin Peaks

Twin Peaks

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hourglass

Hourglass

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
James Acaster: Repertoire

James Acaster: Repertoire

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Twin Peaks

Twin Peaks

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Along the Coast

Along the Coast

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tango & Cash

Tango & Cash

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
James Acaster: Repertoire

James Acaster: Repertoire

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
Read the review Edit this entry  
23
Ô saisons, ô châteaux

Ô saisons, ô châteaux

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry