Sort by

Nathan has logged 328 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
Read the review Edit this entry  
31
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
Read the review Edit this entry  
28
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Santa Claus: The Movie

Santa Claus: The Movie

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wedding Season

Wedding Season

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
On the Count of Three

On the Count of Three

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Piranha II: The Spawning

Piranha II: The Spawning

1982
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Straight Time

Straight Time

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
Read the review Edit this entry  
29
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Always

Always

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
1941

1941

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry