Sort by

🎃🏳️‍🌈 Nicholas (Nic) 🏳️‍🌈🎃 has logged 956 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Death to 2021

Death to 2021

2021
×
Read the review Edit this entry  
31
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Big City

The Big City

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Roadgames

Roadgames

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Nightwatch

Nightwatch

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
8½

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
They Live

They Live

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Black Sabbath

Black Sabbath

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bride of Frankenstein

Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★
Edit this entry  
27
Let Me Dream Again

Let Me Dream Again

1900
×
Edit this entry  
27
Pierrette's Escapades

Pierrette's Escapades

1900
×
Edit this entry  
27
Cyrano de Bergerac

Cyrano de Bergerac

1900
×
Edit this entry  
27
Solar Eclipse

Solar Eclipse

1900
×
Edit this entry  
27
Panorama of Eiffel Tower

Panorama of Eiffel Tower

1900
×
Edit this entry  
26
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Geometry

Geometry

1987
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Boxer's Omen

The Boxer's Omen

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★½
Edit this entry  
26
Brewster's Millions

Brewster's Millions

1985
×
★★½
Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Inside

Inside

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Le Trou

Le Trou

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ministry of Fear

Ministry of Fear

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Edit this entry  
23
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★
Edit this entry  
21
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry