RSS feed for j

j has rated 23 films released in the 1950s.

  • Free Radicals

    ★★★

  • Some Like It Hot

    ★★★½

  • The Fountain of Youth

    ★★★★½

  • Portrait of Gina

    ★★★★½

  • Bell, Book and Candle

    ★★½

  • Bigger Than Life

    ★★★★★

  • Roman Holiday

    ★★★

  • The Lusty Men

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★½

  • Rashomon

    ★★★½

  • Mr. Arkadin

    ★★★★★

  • All That Heaven Allows

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★½

  • North by Northwest

    ★★★★

  • Alice in Wonderland

    ★★★★

  • Sleeping Beauty

    ★★★

  • Cinderella

    ★★½

  • Scrooge

    ★★½