RSS feed for king

king has rated 53 films released in the 1970s.

  • Eraserhead

    ★★★½

  • Network

    ★★½

  • Rocky II

    ★★½

  • Woodstock

    ★★★½

  • Taxi Driver

    ★★★★½

  • Annie Hall

    ★★

  • Alien

    ★★★½

  • Carrie

    ★★½

  • A Clockwork Orange

    ★★½

  • Phantasm

    ★★★½

  • Mean Streets

    ★★½

  • The Greatest

    ★★

  • Blazing Saddles

    ★★★

  • The French Connection

    ★★½

  • Kramer vs. Kramer

    ★★

  • The Great Santini

    ★★

  • Eaten Alive

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★★