Nic has logged 327 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
Edit this entry  
25
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Forky Asks a Question: What Is a Computer?

Forky Asks a Question: What Is a Computer?

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Edit this entry  
23
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Maniac

Maniac

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Hug

The Hug

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★
Edit this entry  
20
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★½
Edit this entry  
20
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Edit this entry  
19
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
14
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
Read the review Edit this entry  
13
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
All These Sleepless Nights

All These Sleepless Nights

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Body Remembers When the World Broke Open

The Body Remembers When the World Broke Open

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Waves

Waves

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Escape from Tomorrow

Escape from Tomorrow

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
I'm Still Here

I'm Still Here

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Edit this entry  
01
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Kacey Musgraves Christmas Show

The Kacey Musgraves Christmas Show

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry