Nic has logged 23 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★
Edit this entry  
29
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Psychotic Odyssey of Richard Chase

The Psychotic Odyssey of Richard Chase

1999
×
Edit this entry  
23
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★
Edit this entry  
23
Dreams

Dreams

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★
Edit this entry  
21
Persona

Persona

1966
×
Read the review Edit this entry  
20
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Close-Up Long Shot

Close-Up Long Shot

1996
×
★★★★
Edit this entry  
20
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Burning

The Burning

1981
×
★★½
Edit this entry  
15
Lionman

Lionman

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry