Sort by

shannon has logged 188 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Money Monster

Money Monster

2016
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★
Edit this entry  
31
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Planet of the Apes

Planet of the Apes

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Fits

The Fits

2015
×
★★★
Edit this entry  
24
Green Room

Green Room

2015
×
★★
Edit this entry  
24
Land of Mine

Land of Mine

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Room 237

Room 237

2012
×
Read the review Edit this entry  
19
Bubble Boy

Bubble Boy

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Edit this entry  
16
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hwayi: A Monster Boy

Hwayi: A Monster Boy

2013
×
★★★
Edit this entry  
15
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
As the Gods Will

As the Gods Will

2014
×
★★★
Edit this entry  
05
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Raid

The Raid

2011
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Man from Nowhere

The Man from Nowhere

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Good, The Bad, The Weird

The Good, The Bad, The Weird

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Confessions

Confessions

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
01
New World

New World

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Chaser

The Chaser

2008
×
★★★½
Edit this entry  
19
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★½
Edit this entry  
16
Looper

Looper

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jersey Boys

Jersey Boys

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Bronx Tale

A Bronx Tale

1993
×
★★★★
Edit this entry  
09
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Edit this entry