Sort by

shannon has logged 45 entries for films during October 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Saw II

Saw II

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★★
Edit this entry  
29
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Edit this entry  
24
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rocky Balboa

Rocky Balboa

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★★
Edit this entry  
16
Tron

Tron

1982
×
★★★
Edit this entry  
16
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★½
Edit this entry  
15
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cape Fear

Cape Fear

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★
Edit this entry  
09
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jaws

Jaws

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
All Cheerleaders Die

All Cheerleaders Die

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Gift

The Gift

2015
×
★★★½
Edit this entry  
02
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sleepover

Sleepover

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★
Edit this entry