niceguys has logged 41 entries for films during January 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Silence

Silence

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★
Edit this entry  
30
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Riot Club

The Riot Club

2014
×
★★★
Edit this entry  
28
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Producers

The Producers

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Filth

Filth

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Edit this entry  
21
Tom at the Farm

Tom at the Farm

2013
×
★★★½
Edit this entry  
21
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Bronx Tale

A Bronx Tale

1993
×
★★★½
Edit this entry  
15
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Intern

The Intern

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Stay

Stay

2005
×
★★
Edit this entry  
14
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★½
Edit this entry  
14
Lucy

Lucy

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★½
Edit this entry  
14
The Imposter

The Imposter

2012
×
Edit this entry  
14
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Rent

Rent

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
I'm Still Here

I'm Still Here

2010
×
★★½
Edit this entry  
09
Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

2015
×
Read the review Edit this entry  
09
The Master

The Master

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mother

Mother

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Nameless Gangster

Nameless Gangster

2012
×
★★★½
Edit this entry  
02
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★★½
Edit this entry  
02
Lesson of the Evil

Lesson of the Evil

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry