Sort by

shannon has logged 49 entries for films during September 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Shrek

Shrek

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★½
Edit this entry  
29
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
It

It

1990
×
★½
Edit this entry  
28
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Badlands

Badlands

1973
×
★★½
Edit this entry  
19
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Chelsea Peretti: One of the Greats

Chelsea Peretti: One of the Greats

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
What's Your Number?

What's Your Number?

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★
Edit this entry  
09
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★
Edit this entry  
09
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Edit this entry  
09
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mother

Mother

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★★
Edit this entry  
04
Life Itself

Life Itself

2014
×
Edit this entry  
04
Death Note

Death Note

2017
×
★½
Edit this entry  
04
A Dog's Life

A Dog's Life

1918
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Gentlemen Broncos

Gentlemen Broncos

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Lady Vengeance

Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Edit this entry  
02
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
02
Notorious

Notorious

1946
×
★★★
Edit this entry  
02
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Birds

The Birds

1963
×
★★★
Edit this entry  
01
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Edit this entry