Sort by

shannon has logged 212 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Operation Finale

Operation Finale

2018
×
★★½
Edit this entry  
24
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Terminal

Terminal

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Frankie Boyle: Hurt Like You've Never Been Loved

Frankie Boyle: Hurt Like You've Never Been Loved

2016
×
Edit this entry  
20
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Denial

Denial

2016
×
★★½
Edit this entry  
11
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Heathers

Heathers

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sierra Burgess Is a Loser

Sierra Burgess Is a Loser

2018
×
Edit this entry  
06
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Kissing Booth

The Kissing Booth

2018
×
Edit this entry  
22
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Alex Strangelove

Alex Strangelove

2018
×
★★½
Edit this entry  
08
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
8 Mile

8 Mile

2002
×
★★★
Edit this entry  
28
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Death at a Funeral

Death at a Funeral

2007
×
★★★½
Edit this entry