Sort by

shannon has logged 41 entries for films during March 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Locke

Locke

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ginger & Rosa

Ginger & Rosa

2012
×
★★½
Edit this entry  
29
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Witch

The Witch

2015
×
★★½
Edit this entry  
29
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
England Is Mine

England Is Mine

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bride & Prejudice

Bride & Prejudice

2004
×
★★
Edit this entry  
23
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Disorder

Disorder

2015
×
★★★
Edit this entry  
20
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Girl Who Played with Fire

The Girl Who Played with Fire

2009
×
★★★½
Edit this entry  
17
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Elle

Elle

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
Casting JonBenet

Casting JonBenet

2017
×
Edit this entry  
16
The Open House

The Open House

2018
×
★½
Edit this entry  
15
Carrie

Carrie

1976
×
★★½
Edit this entry  
14
Misery

Misery

1990
×
★★★½
Edit this entry  
12
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2009
×
★★★★
Edit this entry  
10
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★½
Edit this entry  
10
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
Edit this entry  
09
Veronica

Veronica

2017
×
★★½
Edit this entry  
09
Berlin Syndrome

Berlin Syndrome

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★½
Edit this entry  
02
Bronson

Bronson

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry