Sort by

shannon has logged 183 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
20
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
Edit this entry  
18
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
The Host

The Host

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Beauty Inside

The Beauty Inside

2015
×
★★★½
Edit this entry  
06
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Admiral: Roaring Currents

The Admiral: Roaring Currents

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
Charade

Charade

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Boy and the Beast

The Boy and the Beast

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★
Edit this entry  
03
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tae Guk Gi: The Brotherhood of War

Tae Guk Gi: The Brotherhood of War

2004
×
★★★★
Edit this entry  
06
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★
Edit this entry  
25
The Good, The Bad, The Weird

The Good, The Bad, The Weird

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Allegiant

Allegiant

2016
×
Edit this entry  
24
Insurgent

Insurgent

2015
×
★★
Edit this entry  
24
Divergent

Divergent

2014
×
★★½
Edit this entry  
24
The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

2015
×
★★★
Edit this entry  
23
The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

2014
×
★★½
Edit this entry  
23
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★½
Edit this entry  
23
Oasis

Oasis

2002
×
★★½
Edit this entry  
22
What's Your Number?

What's Your Number?

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★½
Edit this entry  
21
Two Weeks Notice

Two Weeks Notice

2002
×
★★½
Edit this entry  
20
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Producers

The Producers

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Then Came You

Then Came You

2018
×
★★
Edit this entry  
10
Jim Jefferies: This Is Me Now

Jim Jefferies: This Is Me Now

2018
×
Edit this entry  
08
Katherine Ryan: Glitter Room

Katherine Ryan: Glitter Room

2019
×
Edit this entry  
07
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry