nic has logged 92 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Don't Stare

Don't Stare

2017
×
Read the review Edit this entry  
25
Taylor Swift – Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Taylor Swift – Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Vegas Vacation

Vegas Vacation

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
National Lampoon's Vacation

National Lampoon's Vacation

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Footloose

Footloose

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Edukators

The Edukators

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Extremely Loud & Incredibly Close

Extremely Loud & Incredibly Close

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
5 Minute Dating

5 Minute Dating

2010
×
Edit this entry  
11
Make Me a Sandwich

Make Me a Sandwich

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Brotherhood

Brotherhood

2018
×
Read the review Edit this entry  
01
The Neighbors' Window

The Neighbors' Window

2019
×
Read the review Edit this entry  
01
Window Water Baby Moving

Window Water Baby Moving

1959
×
Read the review Edit this entry  
29
Divorce Iranian Style

Divorce Iranian Style

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Clown

Clown

2008
×
Read the review Edit this entry  
19
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sinister

Sinister

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
À propos de Nice

À propos de Nice

1930
×
Read the review Edit this entry  
06
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
½
Read the review Edit this entry  
31
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Rent

Rent

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Boy and His Atom: The World's Smallest Movie

A Boy and His Atom: The World's Smallest Movie

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Taking of Deborah Logan

The Taking of Deborah Logan

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry