Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
Edit this entry  
26
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
Edit this entry  
24
Matilda

Matilda

1996
×
Edit this entry  
21
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
Edit this entry  
09
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
Edit this entry  
07
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
Edit this entry  
30
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
Edit this entry  
05
Running Scared

Running Scared

2006
×
Edit this entry  
25
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
Edit this entry  
23
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
Edit this entry  
22
The Matrix

The Matrix

1999
×
Edit this entry  
09
The People vs. Larry Flynt

The People vs. Larry Flynt

1996
×
Edit this entry  
07
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
Edit this entry  
25
Come and See

Come and See

1985
×
Edit this entry  
11
Cold War

Cold War

2018
×
Edit this entry  
23
Häxan

Häxan

1922
×
Edit this entry  
07
Trash Humpers

Trash Humpers

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
Edit this entry  
22
Sonatine

Sonatine

1993
×
Edit this entry  
22
Icarus

Icarus

2017
×
Edit this entry  
21
Brother

Brother

1997
×
Edit this entry  
06
Chinatown

Chinatown

1974
×
Edit this entry  
27
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
Edit this entry  
25
The Pianist

The Pianist

2002
×
Edit this entry  
22
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Come and See

Come and See

1985
×
Edit this entry  
18
Scarface

Scarface

1983
×
Edit this entry  
03
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
Edit this entry  
27
Mermaid

Mermaid

1997
×
Edit this entry  
23
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
Edit this entry  
05
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Ascent

The Ascent

1977
×
Edit this entry  
18
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
Edit this entry  
17
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Psycho

Psycho

1960
×
Edit this entry  
08
Munchausen

Munchausen

2013
×
Edit this entry  
07
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
Edit this entry  
24
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
Edit this entry  
21
Knives Out

Knives Out

2019
×
Edit this entry  
10
Moscow Does Not Believe in Tears

Moscow Does Not Believe in Tears

1980
×
Edit this entry  
08
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
Edit this entry  
29
Loveless

Loveless

2017
×
Edit this entry  
25
Lost in La Mancha

Lost in La Mancha

2002
×
Edit this entry  
22
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Edit this entry  
15
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Edit this entry