Nicholas has logged 390 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
First Man

First Man

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
PAW Patrol: The Movie

PAW Patrol: The Movie

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Sea of Trees

The Sea of Trees

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry