Nicholas has logged 46 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★★★
Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Edit this entry  
22
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★★
Edit this entry  
12
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★★
Edit this entry  
03
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Casting By

Casting By

2012
×
★★★★
Edit this entry  
23
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Public Enemy

The Public Enemy

1931
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Lucy in the Sky

Lucy in the Sky

2019
×
★★½
Edit this entry  
29
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Name of the Rose

The Name of the Rose

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Robin and Marian

Robin and Marian

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Adventures of Robin Hood

The Adventures of Robin Hood

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sorceress

Sorceress

1987
×
★★★★
Edit this entry  
28
Brother Sun, Sister Moon

Brother Sun, Sister Moon

1972
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Brother Sun, Sister Moon

Brother Sun, Sister Moon

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Saladin the Victorious

Saladin the Victorious

1963
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Crusades

The Crusades

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Becket

Becket

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lion in Winter

The Lion in Winter

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Vikings

The Vikings

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★½
Edit this entry  
07
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry