Sort by

Nicholas has logged 282 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Roma

Roma

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Vice

Vice

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Holmes & Watson

Holmes & Watson

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Welcome to Marwen

Welcome to Marwen

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
Read the review Edit this entry  
12
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Cam

Cam

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Thunder Road

Thunder Road

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Book of the Dead

The Book of the Dead

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
mid90s

mid90s

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kakurenbo: Hide & Seek

Kakurenbo: Hide & Seek

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cat Soup

Cat Soup

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Voices of a Distant Star

Voices of a Distant Star

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Haunting Hour: Don't Think About It

The Haunting Hour: Don't Think About It

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Venom

Venom

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Maine

Maine

2018
×
Edit this entry  
28
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Shame

Shame

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry