Sort by

Nicholas has logged 33 entries for films during March 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Brief History of Time

A Brief History of Time

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Piranha 3D

Piranha 3D

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Wrinkle in Time

A Wrinkle in Time

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
7:35 in the Morning

7:35 in the Morning

2003
×
Read the review Edit this entry  
18
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mechanical Heart

Mechanical Heart

×
★★★★½
Edit this entry  
16
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Strangers: Prey at Night

The Strangers: Prey at Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Welcome to Me

Welcome to Me

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Read the review Edit this entry  
07
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Dirty History of Laundry

The Dirty History of Laundry

2013
×
Read the review Edit this entry  
07
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
Read the review Edit this entry  
07
An Object at Rest

An Object at Rest

2015
×
Read the review Edit this entry  
07
Yearbook

Yearbook

2014
×
Read the review Edit this entry  
06
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Ritual

The Ritual

2017
×
★½
Edit this entry  
03
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry