nick has logged 396 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tiger Cruise

Tiger Cruise

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★★
Edit this entry  
26
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Edit this entry  
23
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Late Night

Late Night

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Togo

Togo

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mud

Mud

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Frenemies

Frenemies

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Ma

Ma

2019
×
½
Edit this entry  
02
The Report

The Report

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Rocketeer

The Rocketeer

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Dune

Dune

1984
×
★★
Edit this entry  
29
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Final Year

The Final Year

2017
×
Edit this entry  
26
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy

Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy

2004
×
Edit this entry  
24
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
High Flying Bird

High Flying Bird

2019
×
★★½
Edit this entry