Sort by

nick has logged 523 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
The Call of the Wild

The Call of the Wild

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
Read the review Edit this entry  
29
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
28
Thank You for Smoking

Thank You for Smoking

2005
×
★★★★
Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
24
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
22
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
22
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
20
The Town

The Town

2010
×
★★★★
Edit this entry  
19
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Traffic

Traffic

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
12
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
12
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

2002
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
07
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
07
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★½
Edit this entry  
02
Bad Boys for Life

Bad Boys for Life

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
26
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Edit this entry  
26
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
22
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
21
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★★
Edit this entry