• Cry Macho

    Cry Macho

    ★★★★

    “I don’t know how to cure old.”

    So lovely. Cannot be overstated how cool it is that Clint has been using the last couple decades of his filmmaking career to give the middle finger to the archetype he defined. It shares a common problem with other recent Eastwood films, where sometimes performances by actors other than him are rough. But it doesn’t ruin anything. Dudes rock.

  • Every Which Way but Loose

    Every Which Way but Loose

    ★★

    This is quite far from being remotely considered “good” but it cannot be denied that it contains Clint Eastwood: breaking into a zoo so his orangutan best friend can fuck, punching a guy with a fish, and fucking up an army of biker nazis. Again, this is beyond stupid and pretty horrible, but do what you will with that information.

  • Menace II Society

    Menace II Society

    ★★★★½

    I think this struggles with being too literal, with occasionally overbearing narration and particularly the note the film ends on being so in your face that the movie feels like its showing and telling at the same time. Probably would’ve been better to ease up and let the story just work itself through the viewer’s brain on it’s own. But that doesn’t make it any less powerful or haunting. To live and die in L.A.

  • The Matrix Reloaded

    The Matrix Reloaded

    ★★★½

    The more Hugo Weaving, the merrier.

  • Malignant

    Malignant

    ★★★★

    This happened to my buddy Eric

  • Cape Fear

    Cape Fear

    ★★★★½

    It’s insane to think about how this scary, adult, dark, triller / monster movie from one of the greatest directors of all time starring some of the greatest actors of all time was considered by Universal a “commercial” film and was a box office success. But sure, Scorsese is the snob for not caring about Ant Man movies.

  • Killing Them Softly

    Killing Them Softly

    ★★★★

    This isn’t written as airtight as it’s directed but thats fine because its so fucking cool. Wish it overstayed it’s welcome a little bit, it earned an extra 20 minutes or so I think. Big fan of how this movie looks and sounds.

  • Taxi Driver

    Taxi Driver

    ★★★★★

    All the animals come out at night.

  • The Wolf of Wall Street

    The Wolf of Wall Street

    ★★★★★

    Probably the only thing about this that isn’t perfect is the cameo from the real Jordan Belfort. The film develops such a deep hatred for the evil man that it rubs me the wrong way when he’s included in his own scathing critique as a fun nod. I’m sure it can be defended somehow, but it’s the first and only instance in the 3 hour runtime I got taken out of the movie. 

    *Every* thing else in this movie is spotless. It’s so fun and so mean and ends so mean towards the audience. Absolute electric masterpiece.

  • Cruella

    Cruella

    Genuinely insufferable. It’s stupid, but only feels like “in on the joke stupid” in a select few moments. The clearly CGI dogs were the visual equivalent of nails on a chalkboard, but maybe that’s just a me thing. It feels so fucking long. It had maybe the most obnoxious soundtrack since David Ayer’s Suicide Squad (the female cover of the Joker Sinatra song had me laughing historically, and, I swear to God, Sympathy For The Devil playing over the final scene). The…

  • The Long Goodbye

    The Long Goodbye

    ★★★★

    I adore how Elliot Gould lights a match for his cigarette on practically every surface and material he encounters

  • Shiva Baby

    Shiva Baby

    ★★½

    Originally had fun with the premise of anxiety building through  outrageously awkward family interactions, that as a recent graduate hit close to home. The performances were all great and I did laugh a couple times. But jesus this just went on and on in circles. I know this was originally a short film, and all I could think was how it’s story had no business being feature length. The horror score got obnoxious to me at a point, and some…