Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Nick_V06

Nick_V06

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Nick_V06
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Remove filters
  • Custom posters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
    • Show films you’ve customized
    • Hide films you’ve customized
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show films with backdrop
    • Hide films with backdrop
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
    • Newest First
    • Earliest First
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Film Popularity
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Nick_V06’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Any year
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • Any rating
  • No rating
  • Rating (or range)
    Drag to define range
  • Shazam! Fury of the Gods

    Shazam! Fury of the Gods 2023

    ★★★½ Watched 18 Mar 2023

    what is dc cinema at this point?

  • Cocaine Bear

    Cocaine Bear 2023

    ★★½ Watched 11 Mar 2023

    “rawr”- the cocaine bear (2023)

  • Ant-Man and the Wasp: Quantumania

    Ant-Man and the Wasp: Quantumania 2023

    ★★★ Watched 18 Feb 2023

    what kinda spy kids sequel is this?

  • Green Day: Bullet in a Bible

    Green Day: Bullet in a Bible 2005

    ★★★★★ Watched 18 Feb 2023

    “I am Green Day”

    still not a phase…happy birthday billie

  • Elvis

    Elvis 2022

    ★★★ Watched 04 Feb 2023

    fuck you baz why u gotta ruin everything

  • Shrek 2

    Shrek 2 2004

    ★★★★½ Watched 26 Jan 2023

    scorseses vision of what cinema is supposed to be

  • Babylon

    Babylon 2022

    ★★★ Watched 18 Jan 2023

    don’t know how i feel about this one, and that tobey scene was nightmare fuel

  • Puss in Boots: The Last Wish

    Puss in Boots: The Last Wish 2022

    ★★★½ Watched 01 Jan 2023

    can’t wait for shrek 5 give me the trailer now

  • Ted 2

    Ted 2 2015

    ★★½ Watched 29 Dec 2022

    this ain’t it

  • Ted

    Ted 2012

    ★★★ Watched 28 Dec 2022

    damn i really wish i was this close with my teddy bear

  • Morbius

    Morbius 2022

    ★★ Rewatched 27 Dec 2022

    this is my bible 🦇

  • Whitney Houston: I Wanna Dance with Somebody

    Whitney Houston: I Wanna Dance with Somebody 2022

    ★★★ Watched 25 Dec 2022

    was surprised i didn’t fall asleep, nothing to special tho

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 51

Review Tags

5
  • mr scoresese would approve
  • i (got bored and) talked through this
  • friday night gosling watch
  • epic lesbian sex scene in fucked up movie
  • watched w/ indonesian class
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa New Zealand. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Learn more about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and Posteritati, and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more.