NickBossRoss has logged 105 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
M

M

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
Read the review Edit this entry  
16
The World Is Not Enough

The World Is Not Enough

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Tomorrow Never Dies

Tomorrow Never Dies

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Never Say Never Again

Never Say Never Again

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Octopussy

Octopussy

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
For Your Eyes Only

For Your Eyes Only

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Moonraker

Moonraker

1979
×
Read the review Edit this entry  
03
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry