Nick has logged 111 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Seven Chances

Seven Chances

1925
×
Read the review Edit this entry  
27
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Alpinist

The Alpinist

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
The Kid

The Kid

1921
×
Read the review Edit this entry  
22
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
Read the review Edit this entry  
19
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Tampopo

Tampopo

1985
×
Read the review Edit this entry  
07
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Death of Mr. Lazarescu

The Death of Mr. Lazarescu

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Topsy-Turvy

Topsy-Turvy

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
Read the review Edit this entry  
24
Titane

Titane

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
Read the review Edit this entry  
11
Spectre

Spectre

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Squid Game

Squid Game

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Annette

Annette

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Zero for Conduct

Zero for Conduct

1933
×
Read the review Edit this entry  
31
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Gunpowder Milkshake

Gunpowder Milkshake

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dracula

Dracula

1931
×
Read the review Edit this entry  
09
Excalibur

Excalibur

1981
×
Read the review Edit this entry  
27
90 Minutes

90 Minutes

2012
×
Read the review Edit this entry  
26
F9

F9

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Riders of Justice

Riders of Justice

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
The Wolfpack

The Wolfpack

2015
×
Read the review Edit this entry  
09
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ran

Ran

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mirror

Mirror

1975
×
Read the review Edit this entry  
28
The Thief of Bagdad

The Thief of Bagdad

1940
×
Read the review Edit this entry  
26
Rocky II

Rocky II

1979
×
Read the review Edit this entry  
25
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry