Sort by

nick has logged 534 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Good Time

Good Time

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Head On

Head On

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Christmas Hope

The Christmas Hope

2009
×
★★
Edit this entry  
25
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Edit this entry  
24
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Kacey Musgraves Christmas Show

The Kacey Musgraves Christmas Show

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Rio

Rio

2011
×
★★★
Edit this entry  
22
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Easy A

Easy A

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
6 Underground

6 Underground

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mimic

Mimic

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Triangle

Triangle

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Postcards from the Edge

Postcards from the Edge

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rumor Has It...

Rumor Has It...

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Jawbreaker

Jawbreaker

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Terrifier

Terrifier

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Michelle Wolf: Joke Show

Michelle Wolf: Joke Show

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Green Inferno

The Green Inferno

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Waves

Waves

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry