nick has logged 44 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Perfection

The Perfection

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Horror Noire: A History of Black Horror

Horror Noire: A History of Black Horror

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Revenge

Revenge

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Looper

Looper

2012
×
★★★½
Edit this entry  
27
Braid

Braid

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Disturbing Behavior

Disturbing Behavior

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Waitress

Waitress

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Perfect Date

The Perfect Date

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
The Dirt

The Dirt

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Like Father

Like Father

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sugar & Spice

Sugar & Spice

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Greta

Greta

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fun Mom Dinner

Fun Mom Dinner

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cactus Flower

Cactus Flower

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Death Wish

Death Wish

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Proud Mary

Proud Mary

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wanted

Wanted

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★½
Edit this entry  
11
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Wine Country

Wine Country

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Ring

The Ring

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Fire Fade

Fire Fade

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fairy Dust

Fairy Dust

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Blue Lips

Blue Lips

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
★★★½
Edit this entry  
01
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry