Sort by

nick has logged 41 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
Read the review Edit this entry  
29
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
Read the review Edit this entry  
27
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Edit this entry  
24
Orphan

Orphan

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mom and Dad

Mom and Dad

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Wounds

Wounds

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Chelsea Peretti: One of the Greats

Chelsea Peretti: One of the Greats

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Ring

The Ring

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Querelle

Querelle

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry