nick has logged 62 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Life Less Ordinary

A Life Less Ordinary

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Double Jeopardy

Double Jeopardy

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tank Girl

Tank Girl

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bird Talk

Bird Talk

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tamara

Tamara

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Transnistria

Transnistria

2019
×
★★½
Edit this entry  
28
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Slums of Beverly Hills

Slums of Beverly Hills

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Go

Go

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Angels in America

Angels in America

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Red Sparrow

Red Sparrow

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Nun

The Nun

2018
×
Read the review Edit this entry  
21
Strasbourg 1518

Strasbourg 1518

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
South Mountain

South Mountain

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Antichrist

Antichrist

2009
×
Read the review Edit this entry  
18
Junun

Junun

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Diane Linkletter Story

The Diane Linkletter Story

1970
×
★★½
Edit this entry  
17
The Witches

The Witches

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Superstar: The Karen Carpenter Story

Superstar: The Karen Carpenter Story

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Back Beyond

Back Beyond

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Everything in This Dream

Everything in This Dream

2015
×
★★★
Edit this entry  
16
What a Girl Wants

What a Girl Wants

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
A Walk to Remember

A Walk to Remember

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Pink Narcissus

Pink Narcissus

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Walking and Talking

Walking and Talking

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Good Liar

The Good Liar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Detroit

Detroit

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Shakedown

Shakedown

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bit

Bit

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Multiple Maniacs

Multiple Maniacs

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Invincibles

The Invincibles

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hermia & Helena

Hermia & Helena

2016
×
Edit this entry