• Suspiria

    ★★★★

  • Rocky

    ★★★★

  • Carrie

    ★★★★

  • The Omen

  • Taxi Driver

    ★★★★

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • Nashville

    ★★★½

  • India Song

    ★★★

  • Deep Red

    ★★★★

  • The Man with the Golden Gun

    ★★★

  • Black Christmas

    ★★★★

  • Female Trouble

    ★★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★½

  • Chinatown

    ★★★★½

  • The Sugarland Express

    ★★★★

  • Foxy Brown

    ★★★½

  • The Exorcist

    ★★★★★

  • Don't Look Now

    ★★★½

  • The Wicker Man

    ★★★★

  • Badlands

    ★★★★

  • Mean Streets

    ★★½

  • Live and Let Die

    ★★★½

  • Messiah of Evil

    ★★★

  • Ganja & Hess

    ★★★★

  • Charlotte's Web

  • Sisters

    ★★★

  • Pink Flamingos

    ★★★★½

  • Cabaret

    ★★★½

  • Diamonds Are Forever

    ★★

  • Play Misty for Me

    ★★½

  • A Bay of Blood

    ★★½

  • Let's Scare Jessica to Death

    ★★½

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★★½

  • Pink Narcissus

    ★★★★

  • Beyond the Valley of the Dolls

    ★★★

  • The Diane Linkletter Story

    ★★½

  • Multiple Maniacs

    ★★★★

  • Horton Hears a Who!

    ★★★

  • Cactus Flower

    ★★★½

  • On Her Majesty's Secret Service

    ★★½

  • Frosty the Snowman

    ★★★

  • Bob & Carol & Ted & Alice

    ★★★★

  • Funeral Parade of Roses

    ★★★★

  • The Alphabet

    ★★★★

  • Chitty Chitty Bang Bang

  • Black Panthers

    ★★★★

  • Barbarella

    ★★½

  • Night of the Living Dead

    ★★★★½

  • Funny Girl

    ★★★★½

  • Rosemary's Baby

    ★★★★½

  • Romeo and Juliet

  • Planet of the Apes

    ★★★

  • The Queen

    ★★★

  • The Big Shave

    ★★★½

  • The Graduate

    ★★★★½

  • Valley of the Dolls

    ★★★½

  • Bonnie and Clyde

    ★★★★½

  • You Only Live Twice

    ★★½

  • Belle de Jour

    ★★★★

  • Six Men Getting Sick

    ★★★

  • How the Grinch Stole Christmas!

    ★★★★

  • Born Free

    ★★½

  • Who's Afraid of Virginia Woolf?

    ★★★★½

  • Black Girl

    ★★★★½

  • Thunderball

    ★★★

  • Faster, Pussycat! Kill! Kill!

    ★★★½

  • Repulsion

    ★★½

  • The Sound of Music

    ★★★★

  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer

  • My Fair Lady

    ★★★★

  • Goldfinger

    ★★★