Sort by

NickMillerMusic has logged 471 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Broker

Broker

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ticket to Paradise

Ticket to Paradise

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Hot Rock

The Hot Rock

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Carol for Another Christmas

Carol for Another Christmas

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Amazing Grace

Amazing Grace

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
It's Not Just You, Murray!

It's Not Just You, Murray!

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
American Boy: A Profile of Steven Prince

American Boy: A Profile of Steven Prince

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Trial

The Trial

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
EO

EO

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Springsteen On Broadway

Springsteen On Broadway

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
¡Three Amigos!

¡Three Amigos!

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Pale Flower

Pale Flower

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Klute

Klute

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
John Wick: Chapter 3 – Parabellum

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Road House

Road House

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ishtar

Ishtar

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Armageddon

Armageddon

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Analyze This

Analyze This

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Buck and the Preacher

Buck and the Preacher

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Will Success Spoil Rock Hunter?

Will Success Spoil Rock Hunter?

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
High Plains Drifter

High Plains Drifter

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry