Sort by

NickMillerMusic has logged 46 entries for films during February 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
That Uncertain Feeling

That Uncertain Feeling

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Wayne's World 2

Wayne's World 2

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Campaign

The Campaign

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Better Off Dead...

Better Off Dead...

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Gap-Toothed Women

Gap-Toothed Women

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
In Heaven There Is No Beer?

In Heaven There Is No Beer?

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Drowning Pool

The Drowning Pool

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
King Creole

King Creole

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kimi

Kimi

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Yum, Yum, Yum! A Taste of Cajun and Creole Cooking of Louisiana

Yum, Yum, Yum! A Taste of Cajun and Creole Cooking of Louisiana

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Garlic Is as Good as Ten Mothers

Garlic Is as Good as Ten Mothers

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Thieves Like Us

Thieves Like Us

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Blades of Glory

Blades of Glory

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Smokey and the Bandit

Smokey and the Bandit

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Maestro: King of the Cowboy Artists

The Maestro: King of the Cowboy Artists

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Pelican Brief

The Pelican Brief

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hot Pepper

Hot Pepper

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Blues Accordin' to Lightnin' Hopkins

The Blues Accordin' to Lightnin' Hopkins

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fat City

Fat City

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Well Spent Life

A Well Spent Life

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Brewster McCloud

Brewster McCloud

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Mighty Quinn

The Mighty Quinn

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry