• White Chicks

    White Chicks

    ★★★

    it’s literally just on at work that counts right

  • Promising Young Woman

    Promising Young Woman

    ★★

    This Is My Joker.

  • Sound of Metal

    Sound of Metal

    ★★★★

    wear ur earplugs kids!

  • The Trial of the Chicago 7

    The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

    and where is jeremy strong’s nomination for best tommy chong impression?

  • Mank

    Mank

    ★★

    this is the worst movie i’ve ever seen but it sure was pretty!

  • The Falcon and the Winter Soldier

    The Falcon and the Winter Soldier

    ★★★★½

    captain america and the white wolf

  • The Father

    The Father

    ★★★★

    watching my mom take care of her mother with alzheimer’s was one of the hardest things i’ve ever been a part of. watching my grandmother forget her family and be scared and confused all the time was harder. 

    this movie hit incredibly close to home. the acting is astounding. anthony hopkins perfectly embodies the character and olivia coleman feels so real, so much like my mother. 

    the story is very interesting and insanely hard to follow, which just adds to what anthony is going through.

  • Minari

    Minari

    ★★★★½

    david, come here. grandma won’t let you die. who dares scare my grandson like that? grandma won’t let you die. 

    wow. this film is so beautiful and moving. the performances are excellent, the characters are vivid and lifelike and wonderfully flawed, it’s absolutely stunning. please let this sweep. i absolutely adore it.

  • Undrafted

    Undrafted

    ★★★★

    dells and vinny so engaged to be married

  • Weetzie Bat

    Weetzie Bat

    if this is bad i’m blaming keiynan and only keiynan

  • Nomadland

    Nomadland

    ★★★½

    swankie: *coughs*
    me and my mom, at the exact same time: she has covid 


    this has no plot but it’s certainly pretty and depressing!

  • Undrafted

    Undrafted

    ★★★★

    (finishing last nights watch) this would be 5 stars if not for thise stupid fucking montage. just hit the goddamn ball.