RSS feed for Nick Vass
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Fedora

Fedora

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Antoine and Antoinette

Antoine and Antoinette

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Day of the Outlaw

Day of the Outlaw

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Here and Elsewhere

Here and Elsewhere

1976
×
★★★
Edit this entry  
27
The Skin Game

The Skin Game

1931
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Moon

Black Moon

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Ballad of Narayama

The Ballad of Narayama

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
You Kill Me

You Kill Me

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Trip to Greece

The Trip to Greece

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Murder!

Murder!

1930
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lacombe, Lucien

Lacombe, Lucien

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Vladimir and Rosa

Vladimir and Rosa

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Saraband

Saraband

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Capone

Capone

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Human Condition

A Human Condition

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Two Men in Manhattan

Two Men in Manhattan

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
When You Read This Letter

When You Read This Letter

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Le Silence de la Mer

Le Silence de la Mer

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Grand Bizarre

The Grand Bizarre

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
After the Rehearsal

After the Rehearsal

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Wind from the East

Wind from the East

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Home and the World

The Home and the World

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Murmur of the Heart

Murmur of the Heart

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Onward

Onward

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Possessor

Possessor

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Calcutta

Calcutta

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Extraction

Extraction

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Life of Crime

Life of Crime

2013
×
★★
Edit this entry  
22
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
From the Life of the Marionettes

From the Life of the Marionettes

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Viva Maria!

Viva Maria!

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Santa Fe Trail

Santa Fe Trail

1940
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Hit

The Hit

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fårö Document 1979

Fårö Document 1979

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Long Good Friday

The Long Good Friday

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sleuth

Sleuth

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Fire Within

The Fire Within

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Dawns Here Are Quiet

The Dawns Here Are Quiet

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Alien³

Alien³

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry