RSS feed for Nick Vass

Nick Vass has logged 48 entries for films during April 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Star Trek: Nemesis

Star Trek: Nemesis

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mama

Mama

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Trek: Insurrection

Star Trek: Insurrection

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Trek: First Contact

Star Trek: First Contact

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Chasing Amy

Chasing Amy

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Star Trek: Generations

Star Trek: Generations

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★
Edit this entry  
23
Star Trek VI: The Undiscovered Country

Star Trek VI: The Undiscovered Country

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Wait Until Dark

Wait Until Dark

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Trek V: The Final Frontier

Star Trek V: The Final Frontier

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Trek IV: The Voyage Home

Star Trek IV: The Voyage Home

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Company You Keep

The Company You Keep

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Red Dog

Red Dog

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Dinner Party

The Dinner Party

2009
×
Read the review Edit this entry  
17
Star Trek III: The Search for Spock

Star Trek III: The Search for Spock

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hick

Hick

2011
×
Read the review Edit this entry  
15
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★★
Edit this entry  
15
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Broken City

Broken City

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Highlander

Highlander

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Croods

The Croods

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Oblivion

Oblivion

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Reds

Reds

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Stand Up Guys

Stand Up Guys

2012
×
★★★
Edit this entry  
08
God Bless America

God Bless America

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Pawn

Pawn

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Saving General Yang

Saving General Yang

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Sound City

Sound City

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Trance

Trance

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Welcome to the Punch

Welcome to the Punch

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Underworld

Underworld

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Willow

Willow

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Phil Spector

Phil Spector

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry