Sort by

Nick Vass has logged 434 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Monsters

Monsters

2010
×
★★½
Edit this entry  
29
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Splice

Splice

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Taken 2

Taken 2

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Interview

The Interview

2014
×
★★★
Edit this entry  
26
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Tale

A Christmas Tale

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Sling Blade

Sling Blade

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Men, Women & Children

Men, Women & Children

2014
×
½
Edit this entry  
22
The Mule

The Mule

2014
×
★½
Edit this entry  
20
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Moebius

Moebius

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Water Diviner

The Water Diviner

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Norte, the End of History

Norte, the End of History

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Raw Deal

Raw Deal

1986
×
Read the review Edit this entry  
14
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★½
Edit this entry  
12
Particle Fever

Particle Fever

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Faces

Faces

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Immortal Beloved

Immortal Beloved

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Serena

Serena

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Little England

Little England

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tusk

Tusk

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ida

Ida

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Shadows

Shadows

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bully

Bully

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Scent of Green Papaya

The Scent of Green Papaya

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
My Old Lady

My Old Lady

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Dance of Reality

The Dance of Reality

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
10,000 Km

10,000 Km

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Charlie's Country

Charlie's Country

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Dark Horse

The Dark Horse

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
To Rome with Love

To Rome with Love

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Finding Vivian Maier

Finding Vivian Maier

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Hundred-Foot Journey

The Hundred-Foot Journey

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
Blind

Blind

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
Bridge to Terabithia

Bridge to Terabithia

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Jimmy's Hall

Jimmy's Hall

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Starry Eyes

Starry Eyes

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lilting

Lilting

2014
×
★★★
Edit this entry  
17
Let's Be Cops

Let's Be Cops

2014
×
★½
Edit this entry  
17
The Guest

The Guest

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry