Sort by

Nick Vass has logged 33 entries for films during February 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Non-Stop

Non-Stop

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Lone Survivor

Lone Survivor

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tracks

Tracks

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Broken Circle Breakdown

The Broken Circle Breakdown

2012
×
★★★★
Edit this entry  
25
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Camp Takota

Camp Takota

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wolf Creek 2

Wolf Creek 2

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
That Awkward Moment

That Awkward Moment

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Wolf Creek

Wolf Creek

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Winter's Tale

Winter's Tale

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
13
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Human Condition III: A Soldier's Prayer

The Human Condition III: A Soldier's Prayer

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Human Condition II: Road to Eternity

The Human Condition II: Road to Eternity

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Slacker

Slacker

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ministry of Fear

Ministry of Fear

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
RoboCop

RoboCop

2014
×
Read the review Edit this entry  
05
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Jimmy P.

Jimmy P.

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry