RSS feed for Nick Vass

Nick Vass has logged 41 entries for films during November 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★
Edit this entry  
30
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★
Edit this entry  
30
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Creed

Creed

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Secret in Their Eyes

Secret in Their Eyes

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Absolutely Anything

Absolutely Anything

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
A Night to Remember

A Night to Remember

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
99 Homes

99 Homes

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spectre

Spectre

2015
×
★★½
Edit this entry  
17
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Miracle in Milan

Miracle in Milan

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
Read the review Edit this entry  
14
Freeheld

Freeheld

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Look of Silence

The Look of Silence

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Taxi

Taxi

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bad Boy Bubby

Bad Boy Bubby

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Network

Network

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Suffragette

Suffragette

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Pearl Button

The Pearl Button

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
45 Years

45 Years

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Burnt

Burnt

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Queen of the Desert

Queen of the Desert

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
James White

James White

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry