RSS feed for Nick Vass

Nick Vass has logged 158 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★
Edit this entry  
22
Asbury Park: Riot, Redemption, Rock & Roll

Asbury Park: Riot, Redemption, Rock & Roll

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
The Ballad of Gregorio Cortez

The Ballad of Gregorio Cortez

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
King of Kings

King of Kings

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★
Edit this entry  
19
Acute Misfortune

Acute Misfortune

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★½
Edit this entry  
18
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
John Wick: Chapter 3 – Parabellum

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dreams

Dreams

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Le Doulos

Le Doulos

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Lions Love

Lions Love

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Zabriskie Point

Zabriskie Point

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
All Is True

All Is True

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Patton

Patton

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Lesson in Love

A Lesson in Love

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Image You Missed

The Image You Missed

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Donnybrook

Donnybrook

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sawdust and Tinsel

Sawdust and Tinsel

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Tokyo-Ga

Tokyo-Ga

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Judgment at Nuremberg

Judgment at Nuremberg

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Sword of Doom

The Sword of Doom

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gloria Bell

Gloria Bell

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Perfect Sense

Perfect Sense

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Boxcar Bertha

Boxcar Bertha

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Knack... and How to Get It

The Knack... and How to Get It

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gloria

Gloria

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Satantango

Satantango

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Man Who Killed Don Quixote

The Man Who Killed Don Quixote

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hellboy

Hellboy

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Secrets of Women

Secrets of Women

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Producers

The Producers

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry