2012

Nick Vass Nick Vass’s year in review

Nick Vass’s highest rated films

  • Cinema Paradiso

    ★★★★★

  • The Conversation

    ★★★★½

  • Master and Commander: The Far Side of the World

    ★★★★½

  • Casino Royale

    ★★★★½

  • Wreck-It Ralph

    ★★★★

  • The Big Blue

    ★★★★

  • Ponyo

    ★★★★

  • Eraserhead

    ★★★★

  • On the Waterfront

    ★★★★

  • 3:10 to Yuma

    ★★★★

  • The Loved Ones

    ★★★★

  • Seven Psychopaths

    ★★★★

  • The Sessions

    ★★★★

  • Amour

    ★★★★

  • Syriana

    ★★★★

  • Argo

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 56 Films watched
  • 4.7 Average per month
  • 1.1 Average per week

Milestones

First Film

Heathers

Oct 15

Last Film

French Connection II

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
35 films
Thriller
15 films
Comedy
12 films
Adventure
12 films
Crime
11 films
Action
11 films
Romance
11 films
History
6 films
Family
4 films
Sci Fi
4 films
USA
44 films
UK
7 films
Germany
6 films
France
5 films
Italy
4 films
Australia
2 films
Brazil
1 film
Ghana
1 film
Hong Kong
1 film
India
1 film
English
53 films
French
10 films
German
3 films
Italian
3 films
Portuguese
3 films
Polish
2 films
Russian
2 films
Spanish
2 films
Afrikaans
2 films

Breakdown

2012 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 7 Added 37

Watchlist

Stars

Director

Crew

Nick Vass’s most liked review

Heathers

★★★★

Most casual viewers would recall John Hughes' coming-of-age stories, the sex-comedy Porky's or the hangout days in Fast Times at Ridgemont High. But above them all stood a revengeful, satirically anti-suicide black comedy which subverted American teen society with its cynical eyes. This is the definitive high school film. It…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Cinema Paradiso
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Red Tails
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Skyfall
Average weighted rating:

3.7

Most Obscure

Cold Sweat
Average weighted rating:

2.8

Films watched in 2012

  • French Connection II
  • Wreck-It Ralph
  • Hello I Must Be Going
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Les Misérables
  • The Big Blue
  • The Man with the Iron Fists
  • Struck by Lightning
  • Kauwboy
  • The Words
  • The African Queen
  • ParaNorman
  • Ponyo
  • Liberal Arts
  • Tabu
  • The Perks of Being a Wallflower
  • Pitch Perfect
  • Eraserhead
  • End of Watch
  • On the Waterfront
  • Breaker Morant
  • The Ghost Writer
  • 3:10 to Yuma
  • Skyfall
  • The Conversation
  • The Loved Ones
  • Agora
  • Seven Psychopaths
  • The Way Back
  • Robot & Frank
  • The Greatest Story Ever Told
  • The Sessions
  • Master and Commander: The Far Side of the World
  • Another Earth
  • Red Tails
  • The Master
  • Amour
  • Safe
  • The Ten Commandments
  • Syriana
  • Casino Royale
  • Witness
  • Blood Diamond
  • Cold Sweat
  • Dredd
  • Argo
  • Pink Flamingos
  • Cobra Verde
  • The Fighter
  • Savages
  • The Man Who Shot Liberty Valance
  • Cinema Paradiso
  • You Don't Know Jack
  • Safety Not Guaranteed
  • The French Connection
  • Heathers

Highly rated films Nick Vass missed

  • John Mulaney: New in Town
  • Gangs of Wasseypur - Part 2
  • Elena
  • McCullin
  • The Hollow Crown: Richard II
  • Gangs of Wasseypur - Part 1
  • Ernest & Celestine
  • Bones Brigade: An Autobiography

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more