• Skinamarink

    Skinamarink

    ★★★★

    Super atmospheric and slow-paced, but if you are patient and let yourself be immersed in the imagery then I think this is one of the most effective horror movies that’s been made in a long time. At least, it was for me.

    I have never seen the interior of a home visually explored in so many odd ways. Ball milked that concept for all its worth and left me feeling like a little kid alone in a home with nothing…

  • Babylon

    Babylon

    ★★★½

    A few things I love and a few things I definitely don’t. Definition of a mixed bag but I think the incredible score and pretty much everything with Sidney Palmer and Jack Conrad made the movie for me. Really not a fan of Damien Chazelle’s “histoire du cinema” thing at the end there, I think my man is in a bit over his head.

    Still, not rooting for this to fail at all and the depressing box office adds another…

  • Spotlight

    Spotlight

    ★★★½

    Merry Christmas

  • Avatar: The Way of Water

    Avatar: The Way of Water

    ★★★★

    Can’t even believe how stunning these images are, and how integral the 3D effect feels to the overall experience. This is exactly what I want from a modern mainstream CGI-heavy blockbuster and I can’t wait for more

  • The Whale

    The Whale

    ★★★

    Mid movie elevated by Brendan Fraser’s incredible performance. Had me sobbing like a baby and I can honestly say that it was due to his performance alone

  • Glass Onion: A Knives Out Mystery

    Glass Onion: A Knives Out Mystery

    ★★★½

    Such a great time, Benoit Blanc is endlessly fun to watch and I love that this is turning into a full series. One of the few times that the phrase “new movie franchise” gets me hyped. But if people start calling it the something-something cinematic universe I’m gonna scream

  • The Fabelmans

    The Fabelmans

    ★★★★

    Some of the comments from the kids behind us at the advance screening…

    *during a scene where Sammy gets beat up for being Jewish* “ugh, so cliché”

    *when Sammy is using an editing machine* “yo is that Premiere Pro?”

    *when Sammy tells someone he will never make a movie about this moment* “whoaaa… that is so meta”

    *mimicking Seth Rogen’s laugh every time he appeared onscreen*

    …and many more. Also, during what I found to be the most moving scene…

  • The Son

    The Son

    ★★½

    Advance screening with a post-show Q&A featuring writer-director Florian Zeller, Hugh Jackman, Laura Dern, and Vanessa Kirby (!!!!!)

    Movie was a bit of a mixed bag, and I wasn’t entirely sold on a lot of the choices made by the director and how the subject material was handled, but I gotta be honest. That brief Q&A after where he elaborated on what he was trying to do sorta convinced me on some of those ideas I didn’t like initially. I…

  • Little Shop of Horrors

    Little Shop of Horrors

    ★★★★½

    Director’s Cut

  • Amsterdam

    Amsterdam

    ★★

    This movie genuinely made me feel like I was going insane

  • Don't Worry Darling

    Don't Worry Darling

    ★★½

    don’t understand why everyone is clowning on Harry Styles’ acting when he gives probably the best performance in the movie (and by best I mean, he was fine)

  • Pearl

    Pearl

    ★★★

    Mia Goth carried