Sort by

NickyD316 has logged 175 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Post

The Post

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pitch Perfect 3

Pitch Perfect 3

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Wonder Wheel

Wonder Wheel

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Matchstick Men

Matchstick Men

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Black Hawk Down

Black Hawk Down

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Wonder

Wonder

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Roman J. Israel, Esq.

Roman J. Israel, Esq.

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Justice League

Justice League

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Daddy's Home 2

Daddy's Home 2

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Last Flag Flying

Last Flag Flying

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Only the Brave

Only the Brave

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Snowman

The Snowman

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
Geostorm

Geostorm

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
Flatliners

Flatliners

2017
×
Read the review Edit this entry  
20
Wonderstruck

Wonderstruck

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry