• Glass Onion: A Knives Out Mystery

    Glass Onion: A Knives Out Mystery

    ★★★★½

    Just as hilarious, topical and layered as its’ predecessor, Glass Onion: A Knives Out Mystery is another cleverly plotted, massively entertaining romp with a pitch perfect ensemble cast having a total ball.

  • The Menu

    The Menu

    ★★★★½

    A tense, gleefully twisted blend of horror and dark comedy, The Menu sports fantastic performances and a sharp, unpredictable script that make it one of the year’s most delectable cinematic treats.

  • Causeway

    Causeway

    ★★★½

    While admittedly somewhat slight, Causeway is a solidly affecting story of grief with a pair of grounded, stellar performances from Brian Tyree Henry and Jennifer Lawrence.

  • Funny Girl

    Funny Girl

    ★★★★½

    Sharply written and filled with great songs, Funny Girl is a fabulously crafted musical anchored by an iconic lead performance from Barbara Streisand

  • Spirited

    Spirited

    ★★★★

    The biggest surprise of the year, Spirited puts an intelligent, big hearted spin on the classic Dickens story with stellar music, lots of laughs and a winning double act from Ryan Reynolds and Will Ferrell.

  • The Wonder

    The Wonder

    ★★★½

    While certain elements feel undercooked and the pacing is too deliberate at points, The Wonder is an ambitious, engaging study of faith anchored by another strong performance from Florence Pugh

  • A Christmas Story Christmas

    A Christmas Story Christmas

    ★★½

    While there’s nothing overtly wrong with A Christmas Story Christmas, it simply feels wholly unnecessary, replacing the cleverness of the original with tired slapstick and gooey schmaltz.

  • Black Panther: Wakanda Forever

    Black Panther: Wakanda Forever

    ★★★½

    While very overstuffed and lacking the magic of its predecessor, Black Panther: Wakanda Forever is an ambitious, superbly acted MCU adventure which ultimately succeeds as a poignant eulogy for the incomparable Chadwick Boseman.

  • Till

    Till

    ★★★★½

    A heart-crushing dramatization of an infuriating tragedy, Till pulsates with urgency and grief in every frame, anchored by a staggering, emotionally charged performance from Danielle Deadwyler.

  • Wendell & Wild

    Wendell & Wild

    ★★★½

    While not to the level of Henry Selick’s best work, Wendell & Wild is an imaginative, gorgeously animated fable with an excellent voice cast.

  • The Good Nurse

    The Good Nurse

    ★★★½

    Though not engaging as it should be given the fascinating story it’s based on, The Good Nurse is a solid medical crime procedural anchored by two terrific performances from Jessica Chastain and Eddie Redmayne.

  • The School for Good and Evil

    The School for Good and Evil

    ★★

    While sporting a committed cast, The School For Good And Evil never feels like anything other than a plodding, bloated, derivative hodgepodge of tropes from much better teen fantasy adventure movies.